2022 FIFA Dünya Kupası Son 16 Turu - Brezilya - Güney Kore

FIFA Dünya Kupası

2022-12-05

Eddy Cheung

2022 FIFA Dünya Kupası'nın eleme aşamaları, turnuvanın favorisi Brezilya'nın kupanın en zayıf takımlarından biri olan Güney Kore ile karşı karşıya gelmesiyle çok az kişinin tahmin edebileceği bir maçla devam ediyor.

2022 FIFA Dünya Kupası Son 16 Turu - Brezilya - Güney Kore

974 Stadyumu'nda 19:00 GMT'de başlayan bu Son 16 Maçı, Brezilya'da Çeyrek Finallere yükselmek için açık bir favori. Ancak, bir şey varsa, FIFA Dünya Kupası 2022 bize öğretiyor, beklenmeyeni beklemek!

Gözyaşları ve Sevinç

Grup Aşamasının son turu kesinlikle dramayı yarı yarıya getirdi turnuvadaki takımlar tasfiye ile karşı karşıya kaldı. 

Doğrama bloğu için sıraya girenler arasında, neler yapabileceğini gösteren, ancak umduğu sonuçları bulamayan hızlı bir ekip olan Güney Kore de vardı. 

Uruguay ile soluk sıfır-sıfır berabere kaldıktan ve Gana'ya karşı 2-3'lük heyecan verici bir mağlubiyetle ıstırap verici bir şekilde yaklaştıktan sonra, grup lideri Portekiz ile karşı karşıya gelirken Güney Kore'nin Dünya Kupası umutları can simidi gibi görünüyordu.

Gana ve Uruguay'a karşı kazandıkları galibiyetlerin ardından bu maça zaten hak kazanan Portekiz, bir sonraki tur için birkaç önemli oyuncuyu dinlendirmeyi göze alabilirdi. Ancak yine de bu maçtan puan almayı, hatta Cristiano Ronaldo'yu başlatacak kadar ileri gitmeyi hedefliyorlardı.

Ve Portekiz, yeni gelen Ricardo Horta'nın 5' golü sayesinde sopadan kazanmaya başlarken, Güney Kore, K. Young'ın bıraktığı bir köşe sırasında Cristiano'nun tuhaf bir hatasının ardından kendi kalesine golle karşılık vermek için sadece 20 dakika sürdü. - kaleden yaklaşık bir metre uzakta bir bakıcıyla gwon.

Kore bir kazanan için çabalamaya devam ederken, Uruguay'ın bir sonraki tura 2. olarak çıkacağı ve Kore'yi 1 puanla son sıraya mahkum edeceği giderek daha kesin görünüyordu.

Ancak Son Heung-min bu kaderi kabul etmeye hazır değildi ve 91. dakikada Portekiz kornerinin ardından topa sahip oldu ve tek başına rakip yarıya kadar koştu. Dünyaya karşı tek bir adam, takviye kuvvetlerinin gelmesini beklerken - 6 rakiple çevrili - oyunu sürdürdü.

Son olarak, Hwang Hee-chan - sakatlıktan dönen - bölgeye koşarak Song'dan en mükemmel ağırlıklı pası alarak çağlar boyunca galibiyet golüne dönüştürdü, sadece Portekiz'i yenmekle kalmadı, aynı zamanda onları Brezilya ile karşı karşıya getirdi. Son 16 Turunda

Daha geç underdog draması

Kore, gruplarının üçüncü tur dramasının kahramanlarıyken, Brezilya onlarınkinin kurbanı oldu.

Portekizli meslektaşları gibi, Seleção da Kamerun'a karşı son maçına çıktı ve bir sonraki tura katılmaya hak kazandı.

2016'dan beri Brezilyalı teknik direktör olan Tite, B tarafını sahaya çıkarma ve Gabriel Jesus, Antony ve hatta 39 yaşındaki efsane Dani Alves gibi çok fazla dakika almamış oyunculara bir fırsat verdi.

Brezilya, B-taraflarına rağmen oyunu kontrol etmeyi ve maç boyunca sayısız şans yaratmayı başardı - ancak Kamerun kalecisi Devis Epassy'nin harika performansı ve Brezilyalı forvetlerin müsrif bitirmesi sayesinde çeteleyi açamadılar.

Maç golsüz berabere bitecekmiş gibi göründüğünde, Aboubakar sahaya harika bir ortanın sonuna gelmeyi başardı ve top kalenin sağ alt köşesine giderken Ederson'ı olduğu yerde donakaldı. Kamerun'a yakında unutulmayacak ünlü bir galibiyet kazandırdı.

Bu maç, Brezilya'nın Dünya Kupası'nda bir Afrika takımına ilk kez yenilmesinin yanı sıra Güney Amerika devlerinin dokuz maçlık galibiyet serisini de sona erdirdi.

Kore bir mucize daha gerçekleştirebilir mi?

Kore'nin Portekiz'e karşı kahramanca galibiyeti ve Brezilya'nın Indomitable Lions'a karşı tarihi mağlubiyeti, pek çok taraftarın Kore'nin bu maçta benzer bir üzüntüyü kaldırabileceğini hayal etmesine neden olacak. Bu turnuva pek çok sürpriz sunsa da, bu seferki çok uzak bir köprü olabilir.

Brezilya'nın grup aşamasında beklendiği kadar baskın olmadığı doğru olsa da -Sırbistan ve İsviçre'ye karşı kazandığı ince galibiyetler sayesinde- hala birçok kişi tarafından kupayı evine götürmek için favori olarak görülüyorlar.

A takımı geri döndüğünde - daha önce sakatlanan Neymar'ın dönüşü de dahil olmak üzere - Brezilya'nın bu kupayı kazanma niyetini dünyaya göstermeye başlaması gerekiyor. 

Kore sadece 2002'de kendi Dünya Kupası'nda Son 16'yı geçebilmişken, Brezilya 1990'da Arjantin'e yenildiğinden beri bu aşamada elenmedi.

Korelilerin iyi bir performans sergilemesini beklerken, Brezilya'nın Comeon'da 1,95'lik bir fiyatla 2,5'in üzerinde kazanması bizim için çok değerli görünüyor.

En son haberler

Betway, EPL Giant Arsenal ile Küresel Ortak Olmak İçin Anlaşma İmzaladı
2023-09-01

Betway, EPL Giant Arsenal ile Küresel Ortak Olmak İçin Anlaşma İmzaladı

Haberler